Teatr-Szydło
O NAS PDF Drukuj Email

MŁODZIEŻOWY TEATR SZYDŁO

Teatr Szydło działa przy Wodzisławskim Centrum Kultury od września 2009 roku. Składa się z młodzieży w wieku 15-25 lat. Podczas zajęć prócz tworzenia spektakli, pracujemy nad techniką aktorską, dykcją, emisją głosu, ekspresją emocji itp. Ponadto grupa bierze udział w przeglądach i festiwalach teatralnych. Robimy różnego rodzaju przedstawienia, w tym bajki dla dzieci oraz spektakle o poważnej tematyce dla dorosłych i młodzieży. Pracujemy w różnych konwencjach, od teatru zabawy, poprzez czarny teatr, cienie, lalkę, absurd, groteskę po teatr żywego słowa i ruchu.

zajęcia: czwartki, godz. 16:00 - 19:00, WCK. Cena: 20,00 zł/m-c.

Instruktor: Dorota Krawczyk

DZIECIĘCY TEATR SZYDEŁKO

Teatr Szydełko od 2012 r. Grupa zrzesza dzieci w wieku 7-14 lat. Ma na swoim koncie kilka spektakli, zarówno bajowych, jak i o tematyce współczesnej bazując na autorskich scenariuszach.

zajęcia: wtorki od 16:00-18:00, WCK, Cena: 30,00 zł/m-c

Instruktor: Dorota Krawczyk

 

Kto nie widział żadnego z naszych spektakli może to nadrobić.

"RAFF 13" https://www.youtube.com/watch?v=WZjY7UEoUVs

"Małpa przed telewizorem" https://www.youtube.com/watch?v=JHX3wYVhGTc

"Alicja w krainie czarów" https://www.youtube.com/watch?v=fTSIWNgJ_Wc&t=9s

"Bajka o dwóch królestwach" https://www.youtube.com/watch?v=MLaTD2qBhAU

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o naszych spektaklach przejrzyj naszą galerię oraz zakładkę <spektakle>

 

DOROTA KRAWCZYK

Inicjatorką powstania grup jest Dorota Krawczyk, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, oddział w Cieszynie. Ukończyła kierunek pedagogika o specjalizacji animacja społeczno-kulturalna. Aktorka teatrów amatorskich, obecnie związana z rybnickim teatrem Rondo, sercem z teatrem Tara-Bum i dziecięcym ruchem teatralnym w Rybniku, dawniej aktorka teatru Godzina Później. Reżyserowała studencki teatr Grupa Szalonych Mimów. W roku 2007 była związana z Wrocławskim Centrum Twórczości Dziecka. Prowadziła również warsztaty twórcze przy Stowarzyszeniu Aliny Janowskiej "Gniazdo" w Warszawie. Sztuki aktorskiej uczyła się pod okiem Izabeli Karwot, jak również aktorów Teatru im. Witakcego w Zakopanem czy instruktorów i trenerów ROKu w Bielsku-Białej i Katowicach. Prowadzi warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest pomysłodawcą, realizatorem oraz nierzadko koordynatorem wielu projektów związanych bezpośrednio lub pośrednio z teatrem, m.in.  "Lato w Teatrze", "Przedszko-lalki Bis", "Para-buch, teatr w ruch", "Wdzięk i Czar Kobiety - warsztaty inspiracji artystycznych", wspierała realizację innych np. "Bezgraniczne Zamieszanie Teatralne". Zagrała m.in. w spektaklach "Męczeństwo Piotra Oheya", "Wołanie", "Rondo", "Wdowy", "Fabryka elfów" czy "Czarny Kwadrat". Zrealizowała spektakle "Czarodziejska chusta z Dungvedan", "Merlinowe czary", "Bajka o dwóch królestwach", "Opowieści Strychowe", "Grupa Laokoona", "Życie na 7 barw", "Lokomotywa", "Księżniczka na ziarnku grochu", "Małpa przed telewizorem", "Król Maciuś I", "Alicja w krainie czarów", "Raff 13", "Wojny domowe", "Plastusiowy pamiętnik", "Ludzie i anioły", "Oz". Współpracowała przy tworzeniu musicali "Tego Betlejem nie ma na mapach" czy "Brodway jest tutaj". W "Szydle" i "Szydełku"stara się zarazić swoją pasją kilkadziesiąt młodych osób, którym przekazuje wiedzę i umiejętności . W 2012 r. została nagrodzona przez Prezydenta Miasta Mieczysława Kiecę za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Od lipca 2013 r. do kwietnia 2014 r. pełniła obowiązki dyrektora Wodzisławskiego Centrum Kultury. Obecnie jest kierownikiem Amatorskiego Ruchu Artystycznego "ARA" w WCK.

 

Sukcesy grup:

"Życie na 7 barw" - wyróżnienie podczas Laboratorium Młodego Aktora (18-19.11.2011 Wodzisław Śląski), I miejsce na XXII Bielskich Spotkaniach Teatralnych (15-16.04.2012 Bielsko-Biała) oraz finał Wadowickich Spotkań z Teatrem i Festiwalu Teatralnego „Kocioł” w Inwałdzie.

"Plastusiowy pamiętnik" - II miejsce podczas festiwalu "Przestrzeń wyobraźni" w Rybniku (2017 r.), finał 34. Pucharu Uśmiechu - Festiwalu Teatrów Dziecięcych z udziałem zespołów polonijnych w Krośnie - 19-21 października 2017

"Wojny domowe" - I miejsce podczas festiwalu "Przestrzeń wyobraźni" w Rybniku (2019 r.), I miejsce podczas przeglądu "Scenka" w Rybniku-Niewiadomiu (2019 r.).